HİCRİ ERCİLİ | Soğuk Depoculuk

1970' li yıllarda HİCRİ ERCİLİ tarafından başlatılmış olan ticari faaliyetlerimize 1999 yılında ERCİLİ soğuk depolama tesisleri dahil edilmiştir.

 

Soğukta muhafaza yöntemi gıda ürünlerine soğuk uygulanarak solunumlarını yavaşlatmak, bu süreç içinde bozulmalarını geciktirmek  esasına dayanır. Dondurma işlemi  gıdaların korunmasında en kolay, hızlı ve uygun yöntemdir. İyi üretim uygulamaları kapsamında dondurulmuş gıdalar orijinal renk, koku ve yapısını daha fazla korur.

 

Dondurulmuş gıdalar; genel olarak diğer yöntemlerle korunmuş gıdalara göre daha  besleyicidirler. 100.000 m² lik tek parça arazi üzerinde toplam 60.000 m² kapalı alanda kuru, soğuk ve donuk depolama ile şoklama prosesleri, gıda güvenliğine ilişkin ön gereklilik ve HACCP ilkeleri doğrultusunda yönetilmektedir.

İyi depolama işleminde gıda güvenliğinin kritik uygulaması olan sıcaklık ve nem kontrolü tesisimizde otomasyon yazılım programı ile online olarak kontrol edilmekte ve izlenmektedir. Ayrıca ürünlerin depoya giriş ve çıkışları, stokların online olarak izlenebilirliği ve kontrolü için web tabanlı yazılım ile müşterilerimize güvenilir çözüm ortağı olmayı amaçlıyoruz.

 

HİCRİ ERCİLİ soğuk depolama faaliyetlerini ISO 9001 ve ISO 22000 standartları, gereklilikleri kapsamında yürütürken ISG ve doğal afetlerin oluşturduğu (yangın, sel,vb.) tehlikelere karşı riski en aza indirgeyen önlemleri alır ve geliştirir.

 

Hizmetlerimiz;